The Handmaid’s Tale (Hizmetçinin Hikayesi*)

handmaids-talex750

Drama / Bilim-Kurgu / USA / 2017 / 60 dk.

Yazar: Margaret Atwood                                              

Senarist: Bruce Miller (1-2-3. bölümler); Leila Gerstein (4. bölüm); Dorothy Fortenberry (5. bölüm); Wendy Straker Hauser (6. bölüm); Lynn Renee Maxcy (7. bölüm) 

Yönetmen: Reed Morano (1-2-3. bölümler); Mike Barker (4-5. bölümler); Floria Sigismondi (6-7. bölümler)                                                                                                          

Oyuncular: Elisabeth Moss, Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski, Alexis Bledel, O-T Fagbenle, Samira Wiley

IMDB: 8,8/10  Rotten tomatoes: 9,1/10 Benim notum: 7/10 

* Bir çok yerde, yapımın isminin ‘Damızlık Kız’ın Öyküsü’ diye çevrildiğini gördüm ama bence bu hem doğru bir çeviri değil hem de hikayeyi ele veriyor. O yüzden ben tam çevirisini yazdım yukarıya.

Margaret Atwood’un aynı adlı disütopya romanından uyarlanan The Handmaid’s Tale, önceki hali Amerika Birleşik Devletleri olan totaliter toplum Gilead’daki  hayatı anlatıyor. Ekolojik felaketler ve düşen doğum oranlarından sonra Gilead çarpık bir tutuculuk ve ‘geleneksel değerlere’ dönmeyi dayatan bir militarizmle yönetilmeye başlar. Bu düzende dünyanın başına gelenlerden dinden uzaklaşmış bilim insanları sorumlu tutulduğu için akademisyenlerin hepsi tutuklanır. Kadınların çalışması yasaklanır ve paraları eşleri ya da erkek akrabalarının yönetimine verilir.  Kalan bir kaç doğurgan kadın, yeni düzenin komutanlarına, üst düzey yöneticilerine çocuk vermek ile görevlendirilerek, bu zengin evlere hizmetçi statüsünde sokulurlar. Offred (Elizabeth Moss) bunlardan biridir. Bu düzenden kocası ve kızıyla kaçmaya çalışırken yakalanmıştır . Eşinin olduğu taraftan silah sesleri duymuş, hayatta olup olmadığını bilmiyordur.

Dünya nüfusunu arttırmak için son bir umutsuz çabayla ‘hizmetçi’ kızları komutanlarla cinsel birleşmeye zorlarlar. Geleneksel yöntemlerle hamile kalmak ve doğum yapmak zorundadırlar. Bu korkunç toplumda Offred, komutanları, onların acımasız eşlerini, her biri Gilead için bir casus olabilecek ev işlerini gören Martha’ları, şoförü ve diğer ‘hizmetçi’leri tek bir amaç için idare etmek zorundadır: hayatta kalmak ve ondan alınan kızını bulmak.

Farklı yönetmenler tarafından çekilen ve farklı senaristlerce senaryosu yazılan 7 bölümlük ilk sezon dünya çapında çok fazla beğeni topladı. Emmy’nin en kuvvetli adaylarından olan Handmaid’s Tale inanılmaz sürükleyici ve sarsıcı bir yapım. Benim 7 notu verme sebebim konuyu fazla rahatsız edici bulmam ve başrol oyuncusunun oyunculuğunu çok beğenmemem. Ne kadar sürükleyici olsa da izlemesi zor ve yatmadan önce izlemek iyi gelmiyor 🙂 Özellikle doğumla ilgili çok fazla detay olduğundan doğum yapacak kadınlar izlemese daha yerinde olur sanırım.

Atwood’un disütopyası -diğer disütopyalarda olduğu gibi- günümüz dünyası ile rahatlıkla paralellikler ve benzerlikler görebileceğiniz bir dünyayı betimliyor. Offred yaşananları şöyle anlatıyor örneğin: ‘Önceleri bir uykudaydım, işte tüm olup bitene böyle izin verdik. Kongre üyelerini katlettiklerinde uykudaydık, teröristleri gerekçe göstererek anayasayı askıya aldıklarında da uyanmadık. Şimdi uyanığım.’ Tanıdık geliyor mu?

Hulu TV’nin yayına soktuğu yapım Türkçe altyazı ile BluTv üzerinde izlenebiliyor.

Romanın, Natasha Richardson, Faye Dunaway ve Aidan Quinn’in başrollerde olduğu Batı Almanya yapımı 1990 tarihli bir film uyarlaması da mevcut:

Bu dizinin şeçilen şarkısı da Lesley Gore’dan ‘You don’t owe me’ (Bana sahip değilsin) olsun. Dizinin seçilen tüm soundtrack’ini sayfanın sağında gördüğünüz spotify listesinden dinleyebilirsiniz. (pure as snow ile başlıyor)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s