Blue

Belgesel, Müzikal / 2017 / 98 dk / Türkiye / Güverte Film / Türkçe -İngilizce

Yönetmen: Mehmet Sertan Ünver

Blue belgeselinde yönetmen Mehmet Sertan Ünver, 90’ların ünlü blues grubu Blue Blues Band’in efsanevi iki üyesi Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın bu grupta kesişen hayatlarını ayrı ayrı ele alıyor, tanıklıklar, arşiv görüntüleri ve şarkılar eşliğinde anlatıyor.

90’ların efsanevi gitaristi Yavuz Çetin ile Batu Mutlugil’in kurdukları Blue Blues Band, Sunay Özgür ve sonrasında ABD’den gelen efsanevi davulcu Kerim Çaplı’nın katılımıyla tamamlanır. Dönemin rocker gençleri için kurtarılmış bölge olan Beyoğlu Kemancı barda sahne alan grup,Yavuz Çetin’in gruptan ayrılıp kendi müziğini yapmak istemesine kadar aynı dörtlü ile devam edecektir. Belgesel bu iki ismi bize hiç bilmediğimiz yönleri, hatıraları ile yeniden tanıtırken, bir döneme de ışık tutuyor.

Kerim Çaplı 1949 doğumlu, Yavuz Çetin’den 21 yaş büyük. O yüzden belgesel onun hayat hikayesi ile açılıyor ve Türkiye’ye gelip Blue Blues Band’le yollarının kesişmesinden sonra Yavuz Çetin’in hikayesine geçiyor. İki isim, Türkiye rockının dahi çocukları olarak tarihe geçmelerinin yanı sıra; annesiz geçen sıkıntılı çocuklukları, mental rahatsızlıkları ve maddi sıkıntılar yüzünden yaşadıkları zorluklar ile de  benzerlik gösteriyor.

58cf9ca1f09a0d20b0e57c61.jpg

Kerim Çaplı İzmir doğumludur, kendi gibi müzisyen olan babasının işi dolayısı ile 6 yaşındayken ABD’ye taşınırlar. Babası bir süre sonra annesinden ayrılır ve Kerim’i tek başına büyütmekte zorlandığı için arkadaşlarının evine bırakmaya başlar. 10 yaşında babasının konserlerinde bongo çalmaya başlar. 15 yaşındayken Groop Ltd. adlı bir gruba katılıp Beatles yorumlar ve bu grupla kendi yazıp vokal yaptığı iki şarkıdan oluşan bir 45’lik çıkarırlar. Bir yıl sonra Sundowners isimli bir gruba katılarak iki single çıkarır ve 1967’de The Monkees’in turnesine katılarak Jimi Hendrix ile tanışır ve beraber çalma şansı bulur. Hendrix’le daha sonra Woodstock’ta da biraraya gelecektir. Kerim Çaplı’nın sayısız deneyimden sonra yolu Türkiye’ye düşüyor, evlenip 4 çocuk sahibi oluyor, Blue Blues Band’in yanısıra bir çok ünlü isimle birlikte çalıyor ve Kadıköy’de bir otel odasında yalnız yaşarken rahatsızlanıp 55 yaşında hayata veda edinceye kadar da Türkiye’de kalıyor.

Yavuz-Çetin

Yavuz Çetin annesini henüz çok küçükken kaybediyor, müziğe Haydarpaşa Lisesi’ndeyken başlıyor. Katıldığı müzik yarışmalarından ödüller alıyor ve kısa sürede bir gitar virtüozüne dönüşüyor. Genç yaşta evleniyor ve şu anda kendi gibi müzisyen olan bir oğlu oluyor (Yavuzcan Çetin). Blue Blues Band’den ayrıldıktan sonra Bipolar rahatsızlığıyla mücadele eden Çetin, çıkardığı Satılık albümünün ardından nükseden hastalığının etkisi ile 31 yaşındayken Boğaziçi Köprüsü’nden kendini atarak hayata veda ediyor.

Küçük bütçeyle yapılmış bu belgesel o kadar fazla ve değerli bilgi barındırıyor ki gözünüzü kırpmadan izliyorsunuz. Belgeselin hazırlık aşaması gerçekten çok iyi yapılmış. Ne bu isimlerden birer efsane yaratma derdinde ne de onları yermek derdinde. Onları oldukları gibi zayıflıkları, korkuları ve bizi şaşkına çeviren dehaları ile sade bir halde anlatıyor. Belgeselin sonunda boğazınızda bir yumru kalıyor, ‘keşke böyle olmasaydı’ diye geçiriyorsunuz. Keşke bu kadar değerli müzisyenlerin daha güzel, üretken hayatları olabilseydi. Biz onları daha çok dinleyebilsek, onlardan ilham alabilseydik. Belgeselin son gösterimi bugün, gösterim yer ve saatleri aşağıdaki gibi. Kaçırmayın derim.

unnamed

Yavuz Çetin intihar ettiğinde henüz 16 yaşındaydım. Neden kendini öldürmek istediğini uzun uzun düşünmüştük. Sevgilisi var, bir oğlu var, arabası var, müzik yapabiliyor hala.. Peki neden? ‘Herşey Biter’ ve ‘Yaşamak İstemem’ şarkıları hep hüzünlüydü ama onu bu kadar yakından tanıdıktan sonra, belki de bu dünyada bir 15 yıl daha geçirip 31 yaşına gelince artık canımızı daha da çok yakıyor onu dinlemek..

Beni bloglovin’de Takip Et

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s