Wallander – BBC TV dizisi

2018-2016/ SuçGizemGerilim / 1,5 h 
Yapım: İngiltere / İsveç
Dil: İngilizce
Yazan: Henning Mankell                                                                                                               Senaryo: Richard Cottan, Peter Harness, Richard McBrien                                                  Yöneten: Philip Martin, Niall MacCormick, Benjamin Caron

wallander-s4-preview-final-season-chapter-poster-1920x1080

IMDB ve Rotten Tomatoes Puanı: 8,6/10   Benim notum: 9/10 🙂

İsveçli romancı Henning Mankell’in 12 ciltlik Kurt Wallender adlı roman serisinden uyarlanmış, Kenneth Branagh’ın başrolde olduğu, yapımını yazara ait olan yellow bird şirketi ve lef bank pictures’ın ortaklaşa üstlendiği İngiliz dedektif dizisi Wallender BBC’de 3’er bölümlük 4 sezon olarak gösterildi. Dizinin ilk iki bölümünün yönetmenliğini Emmy ödüllü Philip Martin yaptı. İlk sezonunun çekimlerine 2008’de başlanan dizinin 4. sezonu 2016’da tamamlandı. Bir diğer kayda değer bilgi de BBC versiyonunda Tom Hiddleston’ın da rol almış olması.

Dizi 2009’da En İyi Drama Dizisi Dalında BAFTA Televizyon Ödülü, En İyi Orijinal Televizyon Müziği Ödülü, Kurmacada En İyi Görüntü, Işık ve En iyi prodüksiyon dizaynı dallarında BAFTA Craft Ödülleri, 2010 yılında En İyi Erkek Oyuncu Dalında BAFTA Televizyon Ödülü, 2011’de ise Kurmacada Avrupa Civis Televizyon Ödülü’ne layık görüldü.

Mankell’in roman serisi İsveç’te ve Avrupa’da oldukça popüler. Almanya’da Harry Potter’dan sonra en çok okunan roman olma özelliğini taşıyor. Romanları okumaya niyet ettim, çok ağır ilerlediği söyleniyor, okuduktan sonra kitaplar hakkında da yazacağım.

Roman serisinin aynı zamanda  Krister Henriksson’ün başrolde olduğu İsveç yapımı bir dizi uyarlaması da mevcut. İsveç uyarlaması 3 sezon ve 32 bölümden oluşuyor ve 2005 ile 2013 yılları arasında çekilmiş. Henüz İsveç versiyonunu izleyemedim, altyazılı versiyonlarını bulamamıştım, izledikten sonra onunla ilgili de yazacağım.

Dizilerin yanı sıra yine İsveç yapımı bir film serisi uyarlaması da mevcut romanların. 1994-2007 yılları arasında, Wallander’ı Rolf Lassgård’ın canlandırdığı 9 film yapılmış. Sonuncu film Pyramiden’den bir bölüm:

Kurt Wallander İsveç’in Ystad isimli küçük kasabasındaki bir polis dedektifidir. Baranagh Wallander’ı, hayatı, şiddetin sebeplerini ve neden bu işi yaptığını sorgulayan bir varoluşçu olarak tanımlıyor. Kurbanlarla kurduğu yoğun empati, özel hayatında onu çıkmaza sürüklüyor. Biten evliliğini çok zor atlatan Kurt, bu evlilikten sonra denediği ilişkisini de uzun süre sürdüremez. Genç yaştaki kızıyla inişli çıkışlı bir ilişkisi olan Wallander, polislik mesleğini seçerek ressam olan babasını da hayal kırıklığına uğratmıştır ve onunla ilişkisi de oldukça mesafelidir.

Kurt’ün izini sürdüğü dava ve suçlular sürükleyici ve kurgusu çok iyi yapılmış, yavaş tempoda olmasına rağmen heyecanla izleniyor.

Kurt’ün suçluların peşindeki bu yalnız ve hüzünlü hayatı sizi büyüleyecek.

Dizinin müziğini aşağıda dinleyebilirsiniz, sayfanın sağından erişebileceğiniz spotify listemizde de var.

İyi Seyirler!

Beni bloglovin’de Takip Et

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s