Karlı Havada Evde İzlemek için İdeal 10 Film

Bu karda dışarı çıkamadınız ve evde ne yapsam diye mi düşünüyorsunuz? Aşağıdaki liste sizin için:

  1. Little Women – Küçük Kadınlar

Henüz izlemediyseniz, 1994 yapımı, Winona Ryder, Kirsten Dunst, Susan Sarandon, Claire Danes, Christian Bale, Gabriel Byrne, Trini Alvarado and Samantha Mathis’in oynadığı  Louisa May Alcott’un ölümsüz eserinden uyarlanan bu güzel filmi seçebilirsiniz.

Rotten Tomatoes Puanı: 7,5/10. 

2. Fargo 

Coen Kardeşlerin 1996 yapımı, karlar altındaki Fargo’da geçen polisiye kara komedisini henüz izlemediyseniz bugün doğru zaman olabilir. Steve Buscemi’nin bu filmdeki performansı kelimenin tam anlamıyla muhteşem. Filmi çoktan izlediyseniz ya da daha yeni bir yapım tercih ederseniz, ekranlarda ilk kez 2014’te  yayınlanan 10 bölümden oluşan 2 sezonu çekilmiş,  Billy Bob Thornton ve Martin Freeman’lı dizi versiyonuna da başlayabilirsiniz. Filme oldukça sadık kalınmış bu yapımda.

Film – Rotten Tomatoes Puanı 8,4/10:

Dizi – Rotten Tomatoes Puanı: 9/10Bana sorarsanız filminin yerini tutmaz 🙂

3. Harry Potter Serisi – Harry Potter ve Felsefe Taşı 

Harry Potter Serisinin özellikle Noel’i kutladıkları serinin ilk filmi olan Harry Potter ve Felsefe Taşı  bu soğuk günde içinizi ısıtacak bir seçim.  

Rotten Tomatoes: 7.1/10

4. Los Amantes del Circulo Polar – Kutup Çizgisi Aşıkları

Mutlaka izlenmesi gereken harika ve sıradışı bir film olan Kutup Çizgisi Aşıkları 1998, İspanya yapımı.  Ağzınızda buruk bir tat bırakacak.

Rotten Tomatoes: 7,1/10

5. Noi Albinoi

İzlanda’nın kuzeyinde küçük bir kasabada yaşayan Noi’nin kışın dış dünyayala tamamen bağlantısı kopan bu beyaz hapishaneden kaçmayı hayal etmektedir.. Kara, beyaza, İzlanda kazağına doymak isteyenler için 🙂

Rotten Tomatoes: 7/10

İzlandalı yönetmenin Dagur Kara’nin Fusi adlı bir filmi daha var. Yine karlı bir İzlanda bu kez genç değil orta yaşlı ve hala annesiyle yaşayan bir adamın biraz acıklı hikayesini izliyoruz. Noi Albino gibi gözünüzü yoracak mavilikte de değil 🙂

Rotten Tomatoes notu: 7.4/10

6. Grounhog Day – Bugün Aslında Dündü

Canı romantik komedi çekenler için Bill Murray’li bir klasik olan Groundhog Day de bugüne iyi gidecek bir yapım.

Rotten Tomatoes: 8/10

7.  Force Majeure – Turist 

2014 yapımı bir İsveç filmi. Fransız Alpleri’nde kayak tatiline giden üst orta sınıf bir ailenin, atlatılan ufak çaplı  çığ tehlikesinden sonra ilişkilerini sorgulamaya başlamasını ele alan, sonu biraz açık kalan ama izlemesi keyifli yine bol karlı bir kuzey filmi.

Rotten Tomatoes: 8.8/10

8.  The Girl with the Dragon Tatoo -Ejderha Dövmeli Kız

İsveçli yazar Stieg Larsson’ın polisiye ve gerilim türündeki milenyum serisinden uyarlanan Ejderha Dövmeli Kız’ın filmi de kitabı kadar iyi -elbette ki 2009 İsveç yapımı Amerikan yapımından çok daha iyi-. Karakter çok sıradışı ve öykü çok başarılı.  Devam filmleri olan Ateşle oynayan Kız (The Girl Who Played with Fire) ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız (The Girl Who Kicked the Hornets’ Nest)  da aynı oranda başarılı ve o kadar sürükleyici ki ilk filmi izleyince devam filmlerini de hemen izlemek isteyeceksiniz.

Rotten Tomatoes: 7,3/10

9. Doctor Zhivago

Canım ille de Rus filmi izlemek istiyor diyenler için buz gibi Rusya’da geçen 1965 yapımı Ömer Şerif’in rol aldığı Doktor Zhivago’yu öneriyorum. Evli bir kadına aşık olan doktorun öyküsünü konu ediniyor.

Rotten Tomatoes: 7,5/10

10. Kış Uykusu

Cannes’da bize yıllar sonra tekrar Altın Palmiye’yi kazandıran Nuri Bilge Ceylan filmi Kış Uykusu, Kapadokya’nın büyülü atmosferinde çekilmiş, yönetmenin alışkın olduğumuz harika fotoğraf gibi sekanslarının yanı sıra, çok iyi yazılmış diyalogları ve karakterler arasındaki kimi zaman güldüren, kimi zaman öfkelendiren gerilimi ile izlemeye değer başka bir film.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s