Only Lovers Left Alive -Sadece Aşıklar Hayatta Kalır

1-8

Only Lovers Left Alive/123 dk/Dram-Korku-Romantik/USA

Yönetmen: Jim Jarmusch Senarist: Jim Jarmusch
Oyuncular: Tom Hiddleston (Adam), Tilda Swinton (Eve), Mia Wasikowska (Ava), John Hurt (Marlowe), Anton Yelchin (Ian)
Bu yazı filmin sürprizlerini ele vermektedir.
Büyülü filmlerin yönetmeni Jim Jarmusch, bu sefer kendisine has gizem ve coolluğa dahasını da katacak bir filmle, iki kadim vampirin aşkı ile karşımızda. Bir hikayeyi tek başına sıradışı yapmaya yetecek olan vampir dokunuşu, bir de onun elinden çıkınca iyice tadından yenmez bir hal alıyor.
Eğer vampir filmleri seven biriyseniz, alışkın olduğunuz tarzda bir yapım olmadığını söylemek gerek. Isırmalar, havaya fışkıran kanlar yok. Belki de bu tarzın izleyebileceğiniz en zarif filmi. Kahramanlarımız yüzyıllardan beri birbirlerine aşık iki kadim vampir. Yıllar içinde sofistike olmuş bir yaşam tarzları var. İnsanları ısırarak beslenmek yerine, kan bankasından beslenmeyi tercih ediyorlar. Adam dahi bir müzisyen, Eve ise bir edebiyat ustası. Onlar geceleri sürdürdükleri yaşamlarını edebiyat ve müziğe adayan, avlanmak yerine enerjilerini sanatsal üretkenliğe aktaran iki bilge. Yüzyıllardır biriktirdikleri bilgi dağarcıkları ve kusursuzlaşmış zevkleri ile her şeye daha fazla dokunuyor ve hissediyor gibiler. Ölümsüzlüğün sıkıntısı içinde, önlerinden akıp giden hayatın kenarındaki sonsuz vakitlerini ince bir şiirsellikle geçiriyorlar.
Artık hayatlarını ayrı ülkelerde geçirmeye karar veren çift, Adam’ın içine sürüklendiği depresyon sebebi ile bir araya gelir. Adam müziğin merkezi Detroit’de Eve ise edebiyatın kadim diyarı Tanca, Fas’ta yaşamaktadır. Detroit terkedilmiş, ölümü çağrıştıran bir şehirken, Tanca yaşam dolu sıcak bir kenttir. Eve, Adam’ı hayata bağlamak için yanına gider ama sonunda aşıklar birlikte hayatta kalma mücadelesi verecektir.
Detroit’in terkedilmiş caddelerinde dolaşırlarken tarihin kıyısında yürüyor gibidirler. Sohbetleri çağları ve yeryüzündeki hayatın dönüm noktalarını kapsar. Sofistike yaşam tarzları, Eve’nin gerçek bir zamane olan şımarık ve başbelası kız kardeşi Ava çıkageldiğinde sekteye uğrayacaktır. Onun doyumsuzluğu, etik kavramanın olmayışı, saygısızlığı ve ince zevklerden yoksunluğu bir yerde  kadim ‘vampir’lerin zamanının geçtiğini ve bugünün yaşam tarzının çok başka olduğunun bir ifadesidir.
Detroit’de tarihin sonuna gelmişçesine, Adam’ın derin melankolisinin etkisi altında yapılan varoluşsal kafa yormalar ve felsefi sohbetler, Tanca’ya dönüldüğünde yerini bir hayatta kalma mücadelesine bırakacaktır. Bu mücadele içinde etik ve varoluşsal sorunlar ikinci planda kalacaktır.
Vampir öykülerindeki klişeleri bulamasanız da, romantik filmlerdeki klişeleri bolca bulabileceğiniz bir aşk öyküsü bu. Yeng Yang temsili örneğin. Adam ve Eve doğu ve batıyı, yaşam ve ölümü, melankoliyi ve hayatta kalma içgüdüsünü temsil etmektedirler.
Eve’nin Adam’ı ziyareti sırasında ilişkilerine mizahi bir pencereden tanık oluruz. Bu mizahta Shakespeare’in, yazılarını aslında başkasına yazdıran bir düzenbaz olduğundan, Schubert’in eserlerinin kendine ait olmadığına kadar bir dolu klişe şehir efsanesine de yer verilir. Filmin bu göndermeleri fazla özensiz ve orjinallikten uzak olmakla eleştirildi. Ama dikkatle bakıldığında filmin referansları alabildiğine zengin: edebiyat, müzik, resim vb sanat dallarından sayısız örnek ve bunlara saygı duruşu içeriyor.
Tilda Swinton’ın muhteşem oyunculuğu da filmin bir diğer büyüsü. Bir röportajında Jim Jarmusch, onu Tanca’nı sokaklarında yürürken kameraya aldığında içinde vahşi bir hayvan olduğunu fark ettiğini ve bunun da oynadığı vampir karakterine tam tamına uyduğunu söylüyor.
Koltuğunuza yaslanın ve kendinizi Jarmusch’un çıkardığı yolculuğun içine bırakın, her zamanki gibi emin ellerdesiniz.
Son olarak belirtelim, filmin müzikleri, Jarmusch’un da içinde yer aldığı müzik grubu SQURL’ün elinden çıkma ve oldukça başarılı. Jarmusch SQURL’ü, daha ekonomik bir çözüm olduğu için tercih ettiğini söylüyor.

İyi seyirler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s